• 11 kwiecień 2016 12:56
  •  / 

Nie tylko miód – o tym co jeszcze wytwarzają pszczoły

Pszczoły jednoznacznie kojarzą się nam ze złotym płynem. Wiemy już wszystko o dobroczynnych właściwościach miodu, jednak pszczoły to nie tylko miód, ale również wosk, pyłek a także mleczko. Czy te produkty uboczne wytwarzania miodu mają jakieś wartości dla człowieka? Owszem! I to ogromne.

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce. Pszczoły dzięki niemu budują plastry miodu. Dodaje się go do leków przeznaczonych dla osób z zaburzeniami rytmu serca, a także z problemami dróg oddechowych. Aktualnie jest popularnym dodatkiem do kremów, maści oraz pomadek, a to wszystko za sprawą ogromnej zawartości protein, soli mineralnych i lipidów, które nawilżają natłuszczają oraz regenerują naskórek. Wosk ma właściwości łagodzące, dlatego produkty z nim w składzie polecane są osobom z cerami wrażliwymi. Nie jest głównym składnikiem, ponieważ sam w sobie jest dość twardy. Dodatki wosku pszczelego można znaleźć nawet w tuszach do rzęs i peelingach! Niesposób nie wspomnieć o świecach wyrabianych z tego produktu. Sprawdza się idealnie, ponieważ nie dymi, nie kopci, a ponadto wydziela delikatny, naturalny słodki aromat. Żeby dopełnić obrazu należy dodać, że świecie z wosku pszczelego ujemnie jonizują powietrze, czyli neutralizują promieniowanie urządzeń elektronicznych. Warto postawić świeczkę nieopodal telewizora lub komputera, co nie tylko wprowadzi przyjemny nastrój, ale również będzie dobroczynnie wpływać na samopoczucie. Dla osób niepalących, które mieszkają z palaczami takie świeczki to zbawienie, ponieważ neutralizują zapach dymu papierosowego, natomiast sam aromat podnosi wydolność organizmu i potęguje zdolność zapamiętywania.

prod1

Pyłek

Pyłek pszczeli w ostatnim czasie również cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko branży medycznej ale również kosmetycznej. Pyłek to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty. Zbierają je wyspecjalizowane pszczoły zbieraczki, które mieszają go ze śliną, miodem i nektarem. Stanowi on zaspokojenie bieżących potrzeb spożywczych pszczół. Pyłek dobrze wpływa na układ trawienny. U osób ze słabym łaknieniem sprzyja produkcji soków żołądkowych, za sprawą czego pobudza apetyt. Jednocześnie pobudza przemianę materii, a to zaś pomaga osobom z nadprogramowi kilogramami. Ogólnie wzmacnia organizm i jest prawdziwą bombą witaminową, a to pomaga osobom borykającym się z anemią. Działa jak suplement diety, dlatego poleca się go dla osób ciężko pracujących fizycznie lub psychicznie. Pyłek wpływa na skład flory bakteryjnej jelit, dzięki czemu pomaga zarówno na zaparcia, jak i biegunkę. Ma właściwości dezynfekujące, dlatego perfekcyjnie nadaje się do płukania jamy ustnej w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Co ciekawe można go stosować także w przypadku... choroby alkoholowej. Ma właściwości uspokajające, łagodzi głód alkoholowy, zmniejsza nerwowość. Badania dowodzą, że pomagają w przypadku nerwicy wegetatywnej. Pyłek podwyższa ogólną sprawność umysłową organizmu i poprawia samopoczucie. Pomaga osobom chorującym na zmiany miażdżycowe, dobrze sprawdza się w profilaktyce przeciwudarowej. Ma właściwości podwyższające odporność, dlatego powinno się pić roztwór pyłku i wody po przyjmowaniu antybiotyku. Łagodzi infekcje bakteryjne, katar sienny, a nawet objawy astmy. W pyłek powinny zaopatrzyć się diabetycy, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. W kosmetologii dodaje się go do kremów i balsamów – wygładza skórę, przywraca jej elastyczność i napięcie. Opóźnia procesy starzenia się. Jest składnikiem szamponów i odżywek, ponieważ działa przeciwłupieżowo oraz zapobiega wypadaniu włosów.

prod2

Mleczko pszczelego

Wytwarzają je młode pszczoły karmicielki. Przeznaczony jest do odżywiania młodych pszczół. Reguluje przemianę materii, zwiększa żywotność, a także uważa się, że dobrze wpływa na rozrodczość, zapobiegając poronieniom. Jest doskonały do regeneracji przemęczonego organizmu. Działa również oczyszczająco, dlatego raz na jakiś czas warto zrobić głodówkę i pić napoje z dodatkiem mleczka pszczelego. Podobnie jak pyłek mleczko dobrze wpływa na psychikę, uspokaja i wycisza. Pozytywnie oddziałuje na system nerwowy. Przywraca apetyt, dlatego poleca się go w leczeniu anoreksji. Wspomaga leczenie chorób kości, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego, anemii oraz miażdżycy. Ma działanie bakteriobójcze, ale szybko traci tę właściwość, dlatego ważne jest, by zwrócić uwagę na datę zapakowania.

Jak widać nie tylko miody Huzar mają dobroczynne, prozdrowotne działanie. Wiele produktów pszczelej produkcji jest zbawiennych dla ludzkiego organizmu. Warto skorzystać z tej apteki prosto z ula.

prod3

Komentarze

Sprawdź też

Miody pitne cieszą się coraz większą popularnością, zarówno w Polsce jak i na świecie. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych trunków. Jednakże pojawiają się liczne pytania: ja powstaje miód pitny? Który miód pitny wybrać? Czy ma jakieś zdrowotne właściwości? „Włoski mieszkańcze! Cóż twoje...
Wszyscy słyszeliśmy o tragedii która wydarzyła się na koncercie Ariany Grande w Manchesterze. Ta tragedia wstrząsnęła całym światem do tego stopnia, że ludzie tatuują sobie w imię solidarności… pszczoły. Pszczoła od wielu lat stanowi symbol Manchesteru, symbolizująca „ul działań” w wielkim,...
„Za oknem plucha, kubek parzy w dłonie…” jak to słyszymy w piosence Wołosatek. Na taką pogodę najlepiej zadziała odrobina słodyczy. A co może być słodszego od naszych polskich jabłek i miodu? Oto deserowo-podwieczorkowa propozycja na pieczone jabłka w czterech różnych odsłonach. „Złota Jesień”...
ZOBACZ WIĘCEJ