• 21 luty 2016 18:00
  •  / 

Przepis na domowy szampon miodowy

Jeśli interesujecie się choć odrobinę zdrowym stylem życia i homeopatią, z pewnością słyszeliście o różnorakich, domowych sposobach na szampony i odżywki do włosów. Najpopularniejszym z nich jest ocet i soda oczyszczona, jednakże z powodu jego niezgodności z pH skóry głowy, niszczy on włosy i powoduje łupież u bardzo wielu osób! Jaki więc jest najlepszy domowy szampon? Szampon z miodu!

Czemu szampon miodowy?

Miód okazuje się być doskonałym produktem do dbania o skórę głowy i włosy. Nawilża je, sprawia, że włosy są miękkie i gładkie, łatwo się rozczesują a ponadto podkreśla ich naturalne skręty i fale. Ogranicza produkcję sebum skóry głowy, przez co włosy wyglądają świeżo przez dłuższy okres czasu, a nawet zwalcza łupież!

- pH skóry głowy standardowo wynosi między 4 a 7. pH miodu natomiast wynosi 4. Dzięki lekko kwasowemu charakterowi, miód zwalcza łupież i normalizuje kondycję skóry.
- Miód jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, dzięki czemu wspomaga walkę z tego typu infekcjami skóry głowy.
- Miód jest na tyle delikatny, że nie zmywa ze skóry i włosów ochronnych olejów produkowanych przez nasze ciało. Dzięki temu nie zmuszamy skóry do nadmiernej produkcji sebum, przez co włosy będą dłużej wyglądać świeżo.
- Miód nawilża włosy, przez co będą bardziej miękkie i gładkie.
- Przy długotrwałym stosowaniu takiego szamponu, włosy wyglądają pięknie i świeżo aż do czterech dni bez mycia!
- Mycie włosów takim szamponem jest łatwe, szybkie, przyjemne i przede wszystkim, nieszkodliwe dla środowiska i naturalne.

szamp1

Jak go zrobić?

Przede wszystkim, taki szampon najlepiej jest przygotowywać na bieżąco. Nie ma przy tym zbyt wiele zachodu, a dzięki temu zachowa on najwięcej swoich dobroczynnych właściwości. Poza tym, jeśli miód wymieszamy z wodą, po dość krótkim czasie zacznie on fermentować. Dlatego też z zamieszczonego tu przepisu otrzymamy szampon na jedno mycie.

Czego będziemy potrzebować?

- Dowolnego miodu Huzar, najlepiej Polskiego Miodu Premium
- Przefiltrowanej lub butelkowej wody
- kilku kropli ulubionego, naturalnego olejku zapachowego (my polecamy olejek lawendowy i z drzewa herbacianego)

Jedną łyżkę miodu mieszamy z trzema łyżkami wody. W razie potrzeby, całość możemy podgrzać żeby miód szybciej i dokładniej się rozpuścił. Dodajemy kilka kropli ulubionego olejku, około dwóch. Nie przestraszcie się, że szampon będzie wodnisty. Właśnie taki ma być.

Jak go używać?

Zaczynamy od dokładnego zmoczenia włosów. Szampon nakładamy porcjami wyłącznie na skórę głowy i tylko w nią go wmasowujemy. Ważne by zrobić to bardzo dokładnie, nie musimy jako tako myć nim reszty włosów. Dokładnie spłukujemy. Nie ma potrzeby używać żadnych odżywek.

szamp2

Okres przejściowy

Skoro przez całe życie używaliśmy szamponów na bazie chemii, które wypłukiwały całe sebum ze skóry i sprawiały, że ta musi je produkować w nienaturalnym tempie, musimy się pogodzić z faktem, że zanim miodowy szampon zacznie działać minie trochę czasu. Można wręcz powiedzieć, że po kilku pierwszych myciach, włosy będą wyglądać na brudne. Wszystko to wina tego, że nasza skóra nie jest przyzwyczajona do naturalnego traktowania. Unormowanie jej stanu może zająć nawet miesiąc, tak więc najprawdopodobniej przez pierwszy tydzień trzeba będzie myć włosy codziennie. Później jednak zobaczycie, że możecie ten czas przedłużyć do dwóch, trzech czy nawet czterech dni.

Każdy z nas jest inny

I każdy z nas ma inną skórę. Jedni już po dwóch myciach zauważą znaczącą różnicę, inni dopiero po miesiącu. Jeśli jednak po tym czasie nadal musisz myć włosy codziennie, wyglądają na tłuste i brudne, znaczy to, że ten konkretny przepis nie nadaje się do Twojej skóry głowy. W takiej sytuacji, najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem. Warto też zainwestować w filtr chloru w główce prysznica, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w mieście. Niestety, naturalne przepisy, w przeciwieństwie do produktów sklepowych, rzadziej są skuteczne dla każdego. Niemniej jednak, wielu ludzi używa tego szamponu i są nim absolutnie zachwyceni.

szamp3

Komentarze

Sprawdź też

Wakacje to sezon grillowy, ale chyba każdemu z czasem przejada się kiełbasa i karczek. Co powiecie na egzotyczne krewetki z warzywami w wyjątkowym sosie z miodem i sosem sojowym? Czego będziemy potrzebować ½ szklanki miodu Huzar 2 ząbki czosnku 2 łyżki octu ryżowego 2 łyżki sosu sojowego 1 łyżka...
Sezon na gruszki w pełni, więc trzeba korzystać póki można! Bardzo prosty w wykonaniu deser który sprawdzi się doskonale zarówno jako eleganckie zwieńczenie kolacji, jak i zwykła podwieczorkowa zachcianka. Danie jest bezglutenowe więc osoby chore na celiakię i zdrowotni maniacy z pewnością je...
Jak dodać nudnej sałatce odrobinę życia? Nic prostszego! Wystarczy zastąpić zwykły sos winegret, cudownie słodko kwaśnym miodowym winegretem a’la Huzar. Kilka chwil, i nawet najzwyklejsza sałatka stanie się wykwintnym daniem. Będziemy potrzebować… - pół ząbka czosnku - szczypta soli morskiej - 1...
ZOBACZ WIĘCEJ